Analiza kolorystyczna w 3 krokach – wstęp

Analiza kolorystyczna to wspaniałe narzędzie, które pozwala nam wydobyć z nas naturalne piękno. Dzięki niej dobieramy kolory, które nam pasują i odrzucamy te, w których wyglądamy niekorzystnie. I to nie tylko w modzie, ale również w makijażu!


Jak się do tego zabrać?


Nie ma koloru, który pasuje wszystkim bez wyjątku

To odcienie robią całą robotę! Wydaje się, że białe jest białe, a czarne jest czarne. Tymczasem nawet te kolory podstawowe mają swoje odcienie. Wiedzą o tym doskonale  świeżo upieczone panny młode, które godzinami zastanawiały się, czy lepiej postawić na suknię w kolorze czystej bieli (ich marzenie), czy na śmietankowy (który lepiej współgra z ich cerą).

I to po to powstała analiza kolorystyczna – za każdym razem, gdy kupujemy nowe ubrania i kosmetyki wiemy, jaki kolor wybrać. Oszczędzamy mnóstwo czasu, który straciłybyśmy na wielogodzinne stanie przy gablotce z pomadkami, szukając odpowiedniego odcienia. Buszując w sklepach z ubraniami nasz wzrok automatycznie pada na ciuchy w preferowanych przez nas kolorach, a my wybieramy ten, którego odcień pasuje nam najbardziej.

Jak zabrać się do analizy kolorystycznej? Trzeba wykonać 3 kroki, które szczegółowo opiszę w przyszłym tygodniu ;)

Krok 1 – Typ urody

Bez tego po prostu się nie da, bo posiadanie konkretnego tonu skóry determinuje dalsze kroki analizy kolorystycznej i zauważalnie wpływa na ostateczny jej wynik. Nie da się pominąć tego kroku i nie można go zignorować.

Typ skóry jest uwarunkowany genetycznie i nie mamy na niego żadnego wpływu (chyba, że zainspiruje nas metamorfoza Michaela Jacksona…). Istnieją dwa podstawowe tony skóry:

  • ciepły
  • chłodny

O tym, jak poprawnie określić ton skóry i jakich błędów przy tym unikać możesz przeczytać TUTAJ.

Krok 2 – Pora roku

Drugi krok skupia się na określeniu naszej pory roku. To pory roku najlepiej pozwalają zrozumieć poszczególne typy urody i określają je najtrafniej. Kolory obecne w nas są obecne także w naturze. Gdy zmieniają się pory roku, zmieniają się kolory dominujące w przyrodzie. My także się zmieniamy – farbując włosy, zakładając soczewki o innym kolorze. Kluczem do dobrej analizy kolorystycznej jest zrozumienie, że te kolory, które są charakterystyczne dla konkretnych pór roku, nosimy na co dzień.

I… wszystko składa się w całość.

  • Wiosna
  • Lato
  • jesień
  • Zima

Więcej o porach roku jest w tym wpisie.

KROK 3 – Podtyp pory roku

Krok 3 jest najtrudniejszy, ponieważ niestety ustalenie samej pory roku nie wystarczy. Są palety barw dobre dla konkretnych pór roku, ale nasz wygląd jest na tyle różnorodny, że nie każdej kobiecie te palety będą pasowały w 100%. Będziemy wyglądać dobrze, ale to nie będzie TO.

Właśnie dlatego podzielono pory roku na podtypy, by łatwiej było odnaleźć te kolory, w których będziemy wyglądały oszałamiająco. Nie każda zima będzie wyglądała dobrze w ciemnych kolorach i nie każde lato będzie czuło się dobrze w stonowanych barwach. I tutaj wkraczają pozostałe cechy koloru:

  • Jasność
  • Nasycenie

O tym, jak ustalić podtyp pory roku przeczytasz TUTAJ.

Wykonując analizę kolorystyczną krok po kroku, pod koniec okaże się, że należymy do 1 z 12 typów urody:

Analizując swój typ urody, wykonujemy pierwszy ważny krok w kierunku budowania własnego stylu i wypracowania spójnej kolorystycznie garderoby. Jeśli zdecydujemy się na konkretny styl, będziemy wiedziały o jakie odcienie możemy go budować.

Przykład 1: Wymarzył nam się styl Italian chic, który preferuje czerń, biel i czerwień. Znając swój typ urody możemy dobrać idealne odcienie tych kolorów, które będą perfekcyjnie współgrały z naszym makijażem.

Przykład 2: Chcemy, by cechą charakterystyczną naszego stylu były czerwone usta. Jest nam dobrze w stonowanych barwach, więc zamiast krwistoczerwonej pomadki, wybieramy zgaszony odcień czerwieni.

Mam nadzieję, że już widzicie praktyczne zastosowanie analizy kolorystycznej. Z jednej strony paleta barw nas ogranicza, ale z drugiej pozwala uniknąć wielu wpadek, których nie jesteśmy świadome, nie znając własnego typu urody.

 

 

Foto: Łukasz Karolak

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.