Czy znasz prawdziwego wierzącego?

Utarło się, że ludzi wierzących dzieli się na praktykujących i niepraktykujących. Praktykujący to głównie ci, którzy co niedzielę chodzą do kościoła i biorą czynny udział w nabożeństwach, a niepraktykujący to ci, którzy tę sferę życia zaniedbują. A ilu znasz wierzących i żyjących w 100% według wiary? Czy znasz kogoś tak naprawdę wierzącego?

Ja w całym swoim życiu poznałam jedną rodzinę. Tak, jedną. Dwoje dorosłych i trójkę dzieci. Zaraz oburzą się gorliwi wierzący, którzy przecież co niedzielę chodzą do kościoła. Ale nie o chodzenie do kościoła mi chodzi, tylko o coś więcej. Według mnie są to ludzie w 100% żyjący według wiary katolickiej. I to oni posłużą mi za przykład do dalszej analizy.

Nastawienie do ludzi

Prawdziwi wierzący są otwarci na wszystkich – nie ma dla nich znaczenia, czy ktoś także jest wierzący, jaki ma kolor skóry i ile nosi w portfelu. Wszystkich traktują tak samo. Ich dom jest zawsze dla nich otwarty, nie dyskryminują nikogo. Nie traktują kogoś gorzej dlatego, że wierzy inaczej. Wśród nich czujesz się po prostu dobrze.

Nie wyrzucają z domu za to, że wypowie się negatywnie o księdzu, bo ksiądz nie jest dla nich żadnym guru – ot, zwyczajny facet z krwi i kości, który jest pośrednikiem pomiędzy nimi, a Bogiem. Nakierowuje ich w kwestii wiary, ale nie jest nieomylny i nie włażą mu w tyłek, gdy mają do niego jakąś sprawę.

Żyją skromnie i nie wtrącają się w życie innych. Nie rusza ich nowe Porsche sąsiada i nie spędza im snu z powiek kwestia tego, skąd wziął na nie pieniądze. Jeśli nie chcesz dzieci nie będą Cię namawiać na rodzicielstwo, bo uważają, że to jest sprawa osobista. Nie interesuje ich także życie sąsiadki spod siódemki, bo to jest jej sprawa, jak żyje.

Nie nawracają na siłę

Przebywając jako gość u nich w domu nie będziesz nagabywany o życie bardziej po katolicku. Nikt nie będzie Ci wciskał w rękę różańca i wysyłał Cię do spowiedzi. Oni szanują odmienny punkt widzenia. Wychodzą z założenia, że nawracanie to proces zachodzący w duszy człowieka, a nie polityka kościoła. Jeśli nie wierzysz, nie będą Cię o to męczyć – będą liczyć, że sam odnajdziesz drogę do wiary.

Modlitwa nie tylko w kościele i życie według wiary

Modlitwa towarzyszy im w całym życiu. Nie prowadzą surowego życia jak zakonnicy, ale nie ograniczają się do wieczornych zdrowasiek. Praktykują modlitwę przed posiłkiem. Każdym. Czy u Ciebie w domu też zbierano się przy stole i modlono się wspólnie? Bywałam wśród różnych ludzi i nie widziałam tego zwyczaju ani razu. Nigdzie. Aż trafiłam do tej rodziny. Dla mnie, jako osoby, której wiara jest nadal gdzieś w powijakach, a do katolicyzmu jest nastawiona raczej negatywnie, było to piękne doświadczenie.

Niektórym nazywanie dzieci biblijnymi imionami może wydać się śmieszne. Dla mnie też było i zastanawiałam się, jaki los zgotują takim dzieciom inne dzieci w szkole. Do czasu. Teraz już rozumiem, że biblijne imiona to po prostu kolejny przejaw wiary rodziców, a nie panującej mody na wracanie do imion tradycyjnych.

Bezwarunkowa pomoc innym

Jakikolwiek masz problem, zawsze możesz na nich liczyć. Nieważne, że dzwonisz o 3:00 w nocy, a oni są zmęczeni po pracy i wstają wcześnie rano. Pomoc innym to dla nich priorytet. Zawsze myślą o sobie w drugiej kolejności, bo liczy się dla nich dobro tych, którzy są dla nich bliscy. I nie oczekują niczego w zamian. Nigdy.

Nadstawianie drugiego policzka

Prawdziwy wierzący nigdy nie atakuje. Nigdy nie odpowiada agresją na agresję. Przemilczy to. Przecierpi. Ale nigdy nie odda. To się wydaje takie abstrakcyjne, ale okazuje się, że są ludzie, którzy tak potrafią.

***

Brzmi jak idylla, prawda? Tacy ludzie istnieją i żyją wśród nas. Jest ich niewiele i to boli najbardziej. Prędzej spotkasz zaciekle broniącego swoich racji katolika, niż takiego, który będzie chętny do poznania Twoich poglądów. Szybciej będzie Cię nawracał na siłę, niż wysłucha co masz do powiedzenia i poczeka, aż sam odnajdziesz swoją drogę. A kiedy ostatnim razem widziałeś go podczas modlitwy przy stole?

 

 

Foto: Kiwihug

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.