Noc muzeów 2018 – co warto zobaczyć w Łodzi i okolicach?

Noc muzeów… Dzisiaj będzie bardzo krótko, ponieważ nie chcę zdradzać zbyt wiele i zachęcam do zobaczenia wszystkiego na własne oczy. To już 14 edycja tego wydarzenia organizowanego w mieście.

Noc muzeów w Łodzi w tym roku przypada na 19 maja. W godzinach od 18:00 do 1:00 wstęp do muzeów jest całkowicie bezpłatny. Pełna lista atrakcji dostępna jest tutaj. Wiadomo, że na darmowe zwiedzanie wszystkich zabytków nie starczy czasu.

Dlatego wybrałam najciekawsze (oczywiście moim zdaniem) obiekty ;)
  • Muzeum Kanału „Dętka” przy Placu Wolności – jest to wspaniała okazja do zobaczenia tego, jak miasto wygląda od dołu. Podziemny system kanalizacji w Łodzi to temat o którym mówi się zdecydowanie zbyt rzadko. Niewielu wie o tym, że pod miastem płyną rzeki, a kanały skrywają fascynującą tajemnicę – tzw. podziemną katedrę – zbiornik wody wybudowany w latach 1935-1937, którego nazwa pochodzi od stylu, w jakim został wybudowany. Niestety katedrę można zobaczyć tylko raz w roku, ponieważ wciąż pełni swoją funkcję. Dętka jest specjalnie wydzielonym i udostępnionym fragmentem kanałów – gdy ją zobaczysz będziesz w stanie wyobrazić sobie jak wygląda Łódź pod ziemią ;)
  • Centralne Muzeum Włókiennictwa i Skansen Dawnej Architektury Drewnianej przy ul. Piotrkowskiej 282 – wspaniała okazja do tego, by przenieść się w czasie i poczuć się jak w XIXw. Oprócz dawnej fabryki, w której możesz podziwiać maszyny i sporo dowiedzieć się o włókiennictwie, możesz także przejść się specjalnie przygotowaną uliczką i zajrzeć do budynków, które się przy niej znajdują. Może zaskoczyć Cię minimalizm, jaki panował kiedyś w wystroju wnętrz oraz sama ich stylistyka.
  • Muzeum Fabryki przy ul. Drewnowskiej 58 – wspaniała okazja aby dowiedzieć się trochę o historii włókienniczego imperium Izraela Poznańskiego. Również w tym muzeum możesz zobaczyć (i usłyszeć) jak działały stare maszyny oraz poznać trochę lepiej kompleks Manufaktury od tej historycznej strony.
  • EC1 Łódź przy ul. Targowej 1/3 – Dawna elektrownia zakończyła swoją działalność w 2008 roku – została poddana rewitalizacji i rozbudowie. Owocem tych prac jest dzisiejszy kompleks, w którym znajduje się najnowocześniejsze w Polsce planetarium oraz Centrum Nauki i Techniki.

Jeśli jednak masz ochotę na coś większego i z dala od miasta, to gorąco polecam wybrać się do muzeum w Nieborowie i Arkadii. Oprócz przepięknego zespołu pałacowego organizatorzy udostępnili do zwiedzania nową atrakcję – pierwszy raz będzie można zobaczyć Manufakturę Królewską w Spichlerzu, która działała aż do 2017 roku i wykonywała pasy kontuszowe, bieżniki, tkaniny modlitewne oraz tkaniny historyczne do filmów.

Tyle ode mnie na dzisiaj, gorąco zachęcam do wzięcia udziału w Nocy Muzeów ;)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.