Prawdziwa przyjaźń nie istnieje

Prawdziwa przyjaźń to niedościgniony ideał, do którego dążą ludzie w swoich relacjach. Utarło się, że czyimś przyjacielem nie zostaje się z dnia na dzień – potrzeba do tego upływu lat, bo konieczne jest pełniejsze poznanie człowieka.

Muszę jednak zburzyć Twoje wyobrażenie.

Prawdziwa przyjaźń nie istnieje.

Przyjaźń to tylko kolejna nazwa

Określenie na stopień zaangażowania ludzi w relację między nimi. Zostało prawdopodobnie wymyślone tylko dlatego, że ludzie potrzebowali jakiegoś słowa, które wyróżniłoby ich znajomych na tle ludzi, z którymi interakcję mają rzadszą lub mniej poufałą.

Albo i nie

Moja teoria jest błędna, ponieważ już od dawnych czasów zwracano się do ludzi Przyjacielu. Czasami wystarczyło, że dwie osoby znajdowały się po tej samej stronie barykady, by zwracać się do siebie w ten sposób. Inną okazją były listy, wtedy stosowano słowo przyjaciel jako zwrot grzecznościowy. Innym przykładem, równie archaicznym, jest określanie tym mianem partnerów osób, z którymi to te osoby się spotykają. Na przykład gdy rodzice nie są pewni relacji swojej córki z jej chłopakiem, ale rozmowa przy stole toczy się na jego temat, określają go mianem przyjaciela.

Prawdziwa przyjaźń nie istnieje, bo…

Nie ma czegoś takiego jak przyjaźń. Nie ma sztywnych kryteriów, które można by spełnić, by stać się czyimś przyjacielem. Analogicznie nie ma identycznych poglądów na przyjaźń – jeden drugiemu wybaczy więcej, drugi mniej, a wyobrażenia o ludziach są różne. Stąd definicja ta jest na tyle szeroka, że jej stosowanie nie ma większego sensu.

Ludzie często popadają w skrajności, zastanawiając się, czy ktoś jest ich prawdziwym przyjacielem, skoro nie chciało mu się przyjechać do nich, bo im za daleko. Ale skoro przyjaźń nie istnieje, to dlaczego się zastanawiać? To tylko sygnał, że ktoś miał o kimś błędne wyobrażenie i nie zajmuje w jego sercu aż tyle miejsca, jak sądził. Wciąż ta sama osoba może być niezastąpiona jeśli chodzi o rozwiązywanie naszych problemów, może być genialnym doradcą, który nie raz wprowadził nas z błędu.

Warto używać słowa przyjaciel

Z szacunku do drugiej osoby i dania jej poczucia, że jest dla nas ważna. Dla wyróżnienia go z tłumu innych ludzi, których spotyka się na co dzień. Może to taka pierdoła, ale bardzo zbliża ludzi. Pokazywanie ludziom, że dużo dla nas znaczą jest kluczowe, jeśli chodzi o zatrzymanie ich przy sobie jak najdłużej. Z chwilą, gdy zaniedbujemy ludzi, zaczynają się od nas oddalać, aż w końcu… odchodzą. I znajdują sobie innych, z którymi lepiej się dogadują.

Warto nie przegapić tego momentu

Dbać o relacje z innymi ludźmi, by nie pojawiały się żadne wątpliwości, co do szczerości ich intencji. Być dla nich oparciem, ale i samemu czasami korzystać z ich wsparcia. Znaleźć dla nich trochę czasu w środku tygodnia, żeby wiedzieli, że nadal są dla nas ważni. I z takimi przemyśleniami dziś Cię zostawię, Czytelniku.

 

 

Foto: Sidharth Bhatia

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.