Typ urody – Analiza kolorystyczna cz. I

Określenie typu urody to pierwsza i najważniejsza czynność, którą należy wykonać podczas analizy kolorystycznej. Ustalenie, czy jesteśmy typem chłodnym, czy ciepłym pomaga sprecyzować paletę barw przyszłej garderoby oraz jej kolory neutralne.

Piglet czy Chińczyk?

Dwa podstawowe typy urody to ciepły i chłodny. Czym się różnią?

  • Typ ciepły – kolor skóry idzie w kierunku koloru żółtego
  • Typ chłodny – kolor skóry idzie w kierunku koloru różowego

Wydaje się to proste, prawda? W rzeczywistości może okazać się bardzo trudne i mylące. Zdarza się, że różnice są naprawdę niewielkie.

Jaki jest mój typ urody?

Aby to sprawdzić istnieje kilka metod, a ja zachęcam Was do wypróbowania wszystkich. Dzięki temu ostateczny wynik analizy będzie bardziej wiarygodny i rozwieje wszelkie wątpliwości. Przygotowałam również małą pomoc w tym zakresie, którą możecie sobie pobrać i wydrukować. Aby ją ściągnąć, wystarczy kliknąć TUTAJ ;) Wykorzystajcie ją do zanotowania obserwacji.

WAŻNE!  Test robimy w świetle dziennym, najlepiej z samego rana. Zmyjcie makijaż przed wykonaniem poniższych kroków i odczekajcie aż zaczerwienienie twarzy zniknie. Jeśli macie na twarzy stałe zaczerwienienia lub popękane naczynka zignorujcie ich obecność podczas analizy. Wybierzcie taki fragment skóry, który jest od nich wolny.

Pokazuję Wam zdjęcia siebie w makijażu dlatego, że mam dobrze dobrany podkład, a cerę mam skrajnie żółtą, więc wątpliwości nie ma żadnych. W Waszym przypadku może być jednak zupełnie inaczej. Nie każda kobieta ma dobrze dobrany ton podkładu i nie u każdej łatwo zinterpretować chłodne/ciepłe tony skóry. W takich przypadkach makijaż przeszkadza. Dlatego upieram się, by testy przeprowadzać bez makijażu.

Metoda na folię NRC / blendę

Folią NRC najlepiej jest się owinąć dookoła. Wtedy uzyskujemy najlepszy wynik przy wykorzystaniu tej metody. Wystarczy zdjąć ubrania i owinąć się folią jak ręcznikiem, a następnie określić, czy lepiej wygląda się w złocie, czy w srebrze. W której wersji skóra promienieje i wygląda zdrowo?

typ urody typ urody

W przypadku blendy potrzebujemy takiej, która z jednej strony jest złota, a z drugiej srebrna. Dobrze jest przyłożyć ją do twarzy i postąpić tak, jak w przypadku folii NRC. Lepiej prezentujecie się w złocie, czy w srebrze?

typ urody typ urody

Metoda na neutrale

Ta metoda polega na przymierzaniu ubrań w chłodnych i w ciepłych kolorach. Najlepiej ten test wypada przy używaniu do tego celu ubrań szarych i beżowych, czyli barw neutralnych. Jeśli lepiej nam w beżach jesteśmy typem ciepłym. Jeśli zaś lepiej prezentujemy się w szarościach, mamy chłodny typ urody.

typ urody typ urody

Metoda na przyjaciółki

Kolor skóry przyjaciółek to dobry wyznacznik typu urody. Podczas porównania wychodzą trudno zauważalne różnice. Jeśli przyjaciółki są różowe, a Wy żółte, świadczy to o ciepłym tonie Waszej skóry. Gdy będzie odwrotnie jesteście chłodnym typem urody. A jeśli ton macie taki sam, możecie sugerować się jasnością koloru skóry. Będzie widoczne, czy skóra jest bardziej różowa, czy żółta, ale wtedy obowiązkowo polecam również pozostałe testy.

Metoda na biżuterię

Zakładamy biżuterię w kolorze złotym i srebrnym. Jeśli lepiej wyglądamy w złocie jesteśmy typem ciepłym. Natomiast w przypadku typu chłodnego lepiej nam będzie w srebrze.

typ urody typ urody

Metoda na podkład

Ton skóry można sprawdzić na ręce, ponieważ na całym ciele jest on taki sam. Idźcie w wolnej chwili do drogerii. Nałóżcie na skórę odrobinę podkładu w trzech tonach:

  • Ton ciepły zlokalizujecie wśród podkładów, szukając w nazwach odcieni słów takich jak warm, vanilla, honey, golden, sand
  • Ton chłodny najczęściej występuje pod nazwą rose, ivory, porcelain

typ urody

Od razu wyłapiecie różnicę. Podkład o złej tonacji będzie się niemiłosiernie odcinał od skóry. Albo będzie zbyt żółty, albo zbyt różowy – stąd moje wcześniejsze określenie: Piglet czy Chińczyk?

Metoda na smoky

Do sprawdzenia tej metody potrzebne są dwie kredki do oczu lub dwa cienie do powiek w kolorze grafitowym i brązowym. Pomimo pokusy, nie nakładamy innych kosmetyków na twarz. Nie musimy umieć perfekcyjnego makijażu oka typu smoky. Wystarczy samo nałożenie na powieki kredek / cieni i roztarcie ich.

Na jednym oku rozcieramy brąz, na drugim grafit. Nie chodzi o to, by było ładnie. Ma być dobrze – określamy, który kolor lepiej zgrywa się z kolorem powieki i całej twarzy. Grafit lepiej zgra się z chłodnym typem urody, brąz z ciepłym.

typ urodytyp urodytyp urodytyp urody

***

Gdy znamy już nasz typ urody, tylko krok dzieli nas od drugiego etapu analizy kolorystycznej, czyli określenia naszej pory roku :)

 

 

Foto: Łukasz Karolak

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.