Analiza kolorystyczna w 3 krokach – wstęp

Analiza kolorystyczna

Analiza kolorystyczna to wspaniałe narzędzie, które pozwoli wydobyć z Ciebie naturalne piękno. Dzięki niej dobierzesz kolory, które Ci pasują i odrzucisz te, w których wyglądasz niekorzystnie. I to nie tylko w modzie, ale również w makijażu!


Jak się do tego zabrać?


Nie ma koloru, który pasuje wszystkim bez wyjątku

To odcienie robią całą robotę! Wydaje się, że białe jest białe, a czarne jest czarne. Tymczasem nawet te kolory podstawowe mają swoje odcienie. Wiedzą o tym doskonale  świeżo upieczone panny młode, które godzinami zastanawiały się, czy lepiej postawić na suknię w kolorze czystej bieli (ich marzenie), czy na śmietankowy (który lepiej współgra z ich cerą).

I to po to powstała analiza kolorystyczna – za każdym razem, gdy kupujesz nowe ubrania i kosmetyki wiesz, jaki kolor wybrać. Oszczędzasz mnóstwo czasu, który straciłabyś na wielogodzinne stanie przy gablotce z pomadkami, szukając odpowiedniego odcienia. Buszując w sklepach z ubraniami Twój wzrok automatycznie pada na ciuchy w preferowanych przez Ciebie kolorach, a Ty wybierasz ten, którego odcień pasuje Ci najbardziej.

Jak zabrać się do analizy kolorystycznej? Trzeba wykonać 3 kroki, które szczegółowo opiszę w przyszłym tygodniu ;)

Krok 1 – Typ urody

Bez tego po prostu się nie da, bo posiadanie konkretnego tonu skóry determinuje dalsze kroki analizy kolorystycznej i zauważalnie wpływa na ostateczny jej wynik. Nie da się pominąć tego kroku i nie można go zignorować.

Typ skóry jest uwarunkowany genetycznie i nie masz na niego żadnego wpływu (chyba, że zainspiruje Cię metamorfoza Michaela Jacksona…). Istnieją dwa podstawowe tony skóry:

  • ciepły
  • chłodny

O tym, jak poprawnie określić ton skóry i jakich błędów przy tym unikać możesz przeczytać TUTAJ.

Krok 2 – Pora roku

Drugi krok skupia się na określeniu Twojej pory roku. To pory roku najlepiej pozwalają zrozumieć poszczególne typy urody i określają je najtrafniej. Kolory obecne w nas są obecne także w naturze. Gdy zmieniają się pory roku, zmieniają się kolory dominujące w przyrodzie. Ty także się zmieniasz – farbując włosy, zakładając soczewki o innym kolorze… Kluczem do dobrej analizy kolorystycznej jest zrozumienie, że te kolory, które są charakterystyczne dla konkretnych pór roku, nosisz na co dzień.

I… wszystko składa się w całość.

  • Wiosna
  • Lato
  • jesień
  • Zima

Więcej o porach roku jest w tym wpisie.

KROK 3 – Podtyp pory roku

Krok 3 jest najtrudniejszy, ponieważ niestety ustalenie samej pory roku nie wystarczy. Są palety barw dobre dla konkretnych pór roku, ale nasz wygląd jest na tyle różnorodny, że nie każdej kobiecie te palety będą pasowały w 100%. Będziesz wyglądać dobrze, ale to nie będzie TO.

Właśnie dlatego podzielono pory roku na podtypy, by łatwiej było odnaleźć Ci te kolory, w których będziesz wyglądała oszałamiająco. Nie każda zima będzie wyglądała dobrze w ciemnych kolorach i nie każde lato będzie czuło się dobrze w stonowanych barwach. I tutaj wkraczają pozostałe cechy koloru:

  • Jasność
  • Nasycenie

O tym, jak ustalić podtyp pory roku przeczytasz TUTAJ.

Wykonując analizę kolorystyczną krok po kroku, pod koniec okaże się, że należysz do 1 z 12 typów urody:

Analizując swój typ urody, wykonujesz pierwszy ważny krok w kierunku budowania własnego stylu i wypracowania spójnej kolorystycznie garderoby. Jeśli zdecydujesz się na konkretny styl, będziesz wiedziała na jakich odcieniach możemy go budować.

Przykład 1: Wymarzył Ci się styl Italian chic, który preferuje czerń, biel i czerwień. Znając swój typ urody możesz dobrać idealne odcienie tych kolorów, które będą perfekcyjnie współgrały z Twoim makijażem.

Przykład 2: Chcesz, by cechą charakterystyczną Twojego stylu były czerwone usta. Jest Ci dobrze w stonowanych barwach, więc zamiast krwistoczerwonej pomadki, wybierzesz zgaszony odcień czerwieni.

Mam nadzieję, że już widzisz praktyczne zastosowanie analizy kolorystycznej. Z jednej strony paleta barw Cię ogranicza, ale z drugiej pozwala uniknąć wielu wpadek, których nie jesteś świadoma, nie znając własnego typu urody.

Pozdrawiam Cię serdecznie

Może Ci się również spodobać