Cera trądzikowa – charakterystyka i pielęgnacja

Cera trądzikowa

Cera trądzikowa to kompleks wielu kobiet. Może je dopaść w każdym wieku i nie odpuszcza tak łatwo. Leczenie cery trądzikowej jest skomplikowanym procesem, a nic po leczeniu, jeśli zaniedba się codzienną pielęgnację.


Charakterystyka cery trądzikowej


Cera trądzikowa bardzo często mylona jest z cerą tłustą. Zmiany skórne, które występują przy obu rodzajach tych cer są podobne. W przypadku cery tłustej najczęściej uzależnione są od cyklu miesiączkowego, ale mogą też być wywołane przez niewłaściwą dietę. Natomiast sygnałem, który może wskazywać na cerę trądzikową, może być długotrwałe utrzymywanie się zmian.

Cera trądzikowa jest jednym z pięciu podtypów cery. O ile typ cery u każdej kobiety zawsze jest jeden, o tyle podtypów może być więcej. Można mieć na przykład cerę tłustą, która jest jednocześnie wrażliwa i dojrzała. Nie można mieć za to jednocześnie cery suchej i tłustej.

Cera trądzikowa – czy to problem wyłącznie posiadaczek cery tłustej?

Okazuje się, że osoby z cerą suchą również nie są bezpieczne. Także u nich problem może wystąpić. Na pocieszenie mogę dodać tylko tyle, że takich przypadków jest niewiele. Trądzik występuje bardzo rzadko w przypadku cery suchej. Jeśli jednak masz cerę suchą i podejrzewasz u siebie trądzik, koniecznie zgłoś się do dermatologa. Niestety leczenie będzie trudniejsze, niż w przypadku cery tłustej, wiec nie powinnaś eksperymentować i leczyć trądziku na własną rękę.

Należy pamiętać, że trądzik ma różne postacie i od tego zależy jego leczenie. W niektórych przypadkach konsultacja dermatologiczna będzie nieunikniona. Rodzaje trądziku różnią się między sobą wyglądem zmian skórnych.

A te są przeróżne – krostki, zaskórniki, zmiany ropne, które pozostawiają po sobie blizny i… jest ich dużo. To nie są pojedyncze wypryski, z reguły występuje ich od kilku, do kilkunastu jednocześnie. Występują najczęściej w strefie T, ale mogą przenieść się także na dekolt i plecy.

Trądzik powstaje w wyniku rozrostu gruczołów łojowych i nadprodukcji łoju. Najczęściej wywołują to zmiany hormonalne (nadmierne wydzielanie hormonów męskich), przy czym nie zawsze można mówić o zaburzeniach hormonalnych.

Jak pielęgnować cerę trądzikową?

Preparaty do demakijażu powinny zawierać zioła – lawenda, ziele ruty, rumianek, zielona herbata, aloes, olejek z drzewa herbacianego, skrzyp polny i czarny kminek dobrze działają na cerę trądzikową. Ponadto dobrze wpływają na niego substancje takie jak kwas salicylowy, glikolowy, mlekowy, nadtlenek benzoilu, pantenol, alantoina , cynki i mocznik.

Żel do mycia twarzy powinien być delikatny. Cera trądzikowa jest podrażniona, więc stosuj łagodne środki. Nawet nie myśl o mydle!

Rodzaj peelingu powinien być dobrany do stanu trądziku. Jeśli trądzik znajduje się w stanie wyciszenia, możesz używać drobnoziarnistych peelingów mechanicznych. Natomiast w przypadku bolących, ropnych zmian jedyną słuszną opcją jest peeling enzymatyczny. Pamiętaj, że zawsze istnieją jeszcze złuszczające kuracje z użyciem kwasów oraz zabiegi takie, jak peeling kawitacyjny, czy mikrodermabrazja – decydując się na nie koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.

Słowo o maseczkach – dobrze spiszą się maseczki algowe, ale najlepiej działają te na bazie glinki zielonej. Możesz sama wykonać taką maseczkę, mieszając glinkę zieloną z ulubionym olejkiem.

Krem na dzień powinien mieć właściwości matujące. Zwróć jednak uwagę, czy nie ma w składzie alkoholu i innych składników wysuszających.

Szalenie ważne jest nawilżenie skóry, więc zadbaj o nie, stosując krem na noc. Dobrze by było, gdyby miał właściwości antybakteryjne.

Czego NIE robić?

Najczęstszym i najgorszym błędem, jaki popełniają kobiety w pielęgnacji, jest używanie kosmetyków głęboko oczyszczających na bazie alkoholu. W konsekwencji prowadzi to do przesuszenia cery. W skrajnych przypadkach (i niestety częstych) kobiety same dokładają sobie problemów, bo skóra zyskuje dodatkowy typ – odwodniony. Wyobraź sobie teraz, że masz cerę tłustą, trądzikową, naczynkową, odwodnioną i dojrzałą jednocześnie. Pielęgnacyjny rollercoaster. Odstaw kosmetyki z alkoholem.

Wyrzuć mydło. Mycie twarzy mydłem tylko pozornie pomaga na trądzik. Po kilku miesiącach trądzik stanie się silniejszy, a walka z nim trudniejsza. Dodatkowo odstawienie mydła będzie trudne, bo skóra zacznie wariować i wypryski zaczną wyskakiwać jak szalone. Masz więc wybór – albo używać dalej mydła i za jakiś czas borykać się z olbrzymim trądzikiem, albo… odstawić mydło, przemęczyć się kilka miesięcy z okropną cerą usianą wypryskami i poczekać, aż praca gruczołów łojowych się unormuje. Rekomenduję to drugie.

Nie myj twarzy zbyt często. 2 razy dziennie zdecydowanie wystarczy.

Nie pocieraj skóry ręcznikiem. Wywoła to tylko niepotrzebne podrażnienie. Jeśli rzadko zmieniasz ręczniki są one siedliskiem bakterii – kolejnego czynnika intensyfikującego trądzik.

Nie dotykaj twarzy. Będziesz przenosić na twarz bakterie z dłoni. Wyobraź sobie, że bakterie na Twojej twarzy rozkręcają imprezę – czy na pewno chcesz, by Twoje dłonie robiły za taksówkę dla kolejnych uczestników tej imprezy?

Unikaj opalania. Słońce tylko maskuje problemy z trądzikiem, nie lecząc ich. Po kilku dniach opalania cerę będziesz mieć ładną, ale dalsze wystawianie się na słońce przyczyni się do nadprodukcji sebum i kolejnych problemów z trądzikiem.

Inne zalecenia:

Ponieważ walka z trądzikiem to także walka z bakteriami, zadbaj o częstą wymianę pościeli. Poduszka na której śpisz to siedlisko bakterii i roztoczy.

Wysypiaj się. Sen sprawia, że organizm lepiej się regeneruje.

Dostosuj swoją dietę. Ogranicz spożycie produktów, które wzmagają problemy z trądzikiem. Więcej o diecie przy trądziku możesz przeczytać TUTAJ.

A co z makijażem?

Kobiety z cerą trądzikową mają tendencję do kamuflowania trądziku na wszelkie możliwe sposoby. W skrajnych przypadkach często stosują kamuflaże, które nie nadają się do codziennego użytku, bo na dłuższą metę szkodzą cerze.

Zapamiętaj – im grubsza tapeta, tym więcej zaskórników. Im więcej zaskórników, tym więcej problemów. W przypadku cery trądzikowej stosuj mocno kryjące podkłady na czerwony dywan, a na co dzień używaj lekkich podkładów. Zmiany zakrywaj korektorem, jeśli Ci przeszkadzają. Pamiętaj o tym, że im mniej kosmetyków kolorowych na twarzy, tym lepszy stan cery.

Pozdrawiam Cię serdecznie

Może Ci się również spodobać