Cera wrażliwa – charakterystyka i pielęgnacja

Cera wrażliwa

Cera wrażliwa to jeden z najtrudniejszych w pielęgnacji podtypów cery. Bardzo łatwo jej zaszkodzić i nie zawsze w pełni da się przewidzieć jej reakcje.

Cera wrażliwa jest bardzo trudna w pielęgnacji, bo jest nadreaktywna. Łatwo ją podrażnić i wymaga bardzo ostrożnego traktowania. Właścicielki cery wrażliwej powinny skupić się na obserwacji tego, jak ich cera reaguje na poszczególne substancje – dzięki temu łatwiej będzie im wybrać kosmetyki, które nie podrażnią skóry.

Cera wrażliwa jest jednym z pięciu podtypów cery. O ile typ cery u każdej kobiety zawsze jest jeden, o tyle podtypów może być więcej. Można mieć na przykład cerę suchą, która jest jednocześnie wrażliwa i naczynkowa. Nie można mieć za to jednocześnie cery suchej i tłustej.

Cera wrażliwa najczęściej towarzyszy także podtypowi cery naczynkowej. Upodobała sobie właścicielki cery tłustej, choć i kobiety mające cerę suchą często borykają się z nadwrażliwością skóry.


Charakterystyka cery wrażliwej


Cera wrażliwa reaguje w sposób bardzo wyraźny na wszystko, co ją podrażnia. Najczęstsze reakcje to zaczerwienienie, wysypka, obrzęk, łuszczenie lub suchość skóry. Towarzyszy im często uczucie swędzenia, ściągnięcia, pieczenia, mrowienia a nawet kłucia.

Skóra może stać się wrażliwa w związku z niektórymi chorobami – atopowym zapaleniem skóry (AZS), łojotokowym zapaleniem skóry (ŁZS) i trądzikiem.

Oficjalnie dzieli się czynniki drażniące skórę na:

  • egzogenne (zewnętrzne) – substancje zawarte w kosmetykach, drobinki w peelingach mechanicznych, pocieranie, warunki atmosferyczne, zanieczyszczenie powietrza, twardość wody, substancje zapachowe, składniki diety
  • endogenne (wewnętrzne) – hormony, stres, pot (w przypadku AZS)

Jak pielęgnować cerę wrażliwą?

Nie wszystkich czynników drażniących da się uniknąć, więc najlepszym wyjściem jest skupienie się na pielęgnacji odpowiednimi kosmetykami. Mówi się, że powinno używać się kosmetyków hipoalergicznych i dermokosmetyków. Osobiście jednak polecam stosowanie kosmetyków z jak najbardziej naturalnym składem. Firmy produkujące dermokosmetyki może i mają specjalne linie do pielęgnacji cery wrażliwej, ale zauważyłam, że sporo z nich zawiera alkohol, a on jest bardzo silnym środkiem drażniącym. Warto więc czytać składy.

Do demakijażu używaj delikatnych mleczek i łagodnych płynów micelarnych.

Do mycia twarzy wykorzystuj wodę termalną lub mineralną. Nie używaj tej z kranu.

Złuszczanie naskórka należy robić bardzo ostrożnie i rzadko. Raz w tygodniu bardzo delikatny peeling enzymatyczny wystarczy, a po jego zastosowaniu koniecznie nałóż łagodzącą maseczkę.

Zadbaj o codzienne zabezpieczenie skóry za pomocą filtrów fizycznych (nie wnikają w skórę). Filtry chemiczne są trudniej tolerowane przez skórę wrażliwą.

Krem na noc powinien mieć właściwości regenerujące i odbudowujące skórę, a także działać łagodząco.

Zimą chroń skórę przed lodowatym wiatrem i mrozem. Używaj tłustego kremu, który ją zabezpieczy.

Czego NIE robić?

Nie pocieraj skóry. Ani podczas demakijażu (przykładaj płatek nasączony płynem micelarnym i poczekaj aż kosmetyk zadziała), ani podczas wycierania twarzy ręcznikiem (muskaj nim twarz), ani w żadnym innym wypadku.

Jeśli szukasz kosmetyków, które Cię nie podrażnią, nie rób tego gwałtownie. Pielęgnacja skóry wrażliwej powinna cechować się małą rotacją kosmetyków – nie zmieniaj ich za często. Jeśli coś Cię podrażni nie wywalaj wszystkich kosmetyków do kosza i nie ruszaj na zakupy – zacznij stopniowo zastępować kosmetyki, które podejrzewasz o podrażnienia innymi.

Uważaj na zioła. Nawet rumianek, który ma działanie łagodzące, może wywołać u Ciebie niezbyt przyjemne objawy.

Nie używaj kosmetyków odmładzających oraz tych z wit. A i wit. C. U Ciebie mogą wywołać jeszcze silniejszą reakcję niż na innych rodzajach skóry.

Nie używaj kilku kremów jednocześnie. Reakcje chemiczne, które zajdą podczas połączenia się kremów mogą bardzo negatywnie wpłynąć na skórę i tego nie da się przewidzieć.

Jeśli dopiero zaczynasz pielęgnację, a wcześniej nie używałaś kosmetyków tylko myłaś twarz samą wodą, kompletuj kosmetyki powoli. Obserwuj uważnie, czy nowy kosmetyk Cię nie podrażnił.

A co z makijażem?

Kosmetyki kolorowe bardzo negatywnie wpływają na cerę wrażliwą i łatwo je podrażniają. Także niektóre kosmetyki używane przez wizażystów mogą zaszkodzić (choćby Skin Prep Pro, który zapobiega poceniu się twarzy i spłynięciu makijażu). W związku z tym rozważnie podejdź do tematu.

Jeśli masz imprezę i chcesz, by wizażysta wykonał Ci makijaż, poinformuj go o tym, że masz cerę wrażliwą. Obowiązkowo. Profesjonalny wizażysta zaproponuje Ci użycie jego kosmetyków, albo poprosi, byś przyniosła te, co do których, jesteś pewna, że nie wystąpi po nich podrażnienie.

Jeśli zaś szukasz kosmetyków kolorowych do użytku codziennego, niestety zostają Ci eksperymenty. Najlepiej by było, żebyś dla cery zrezygnowała z używania kosmetyków kolorowych, ale zdaję sobie sprawę z tego, że nie każda kobieta bez makijażu czuje się dobrze. Jeśli nie wyobrażasz sobie wyjścia z domu bez makijażu, zacznij swoje eksperymenty od kosmetyków mineralnych.

Pozdrawiam Cię serdecznie

Może Ci się również spodobać