Jak dobrze wyważyć kontrast w stylizacji?

kontrast Masz duży biust - nie możesz nosić ubrań bez ramiączek

Kontrast to wielka siła w stylizacji. Zabawa nim może sprawić, że powalisz kogoś swoją stylizacją, lub… wręcz odwrotnie. Dlatego ważne jest nauczyć się z nim obchodzić ostrożnie. I Ty się nauczysz!


Jak się bawić w kontrast by nie przesadzić?


Zabawa kontrastem to trochę jak poruszanie się na polu minowym – tak mi się kiedyś wydawało. Na szczęście jest to dość łatwe, o ile przestrzegasz kilku ważnych zasad. W tym tej najważniejszej…

Jasny kolor przykuwa uwagę, ciemny kolor ją odwraca

Swoje atuty zaczniesz eksponować jasnym kolorem, a mankamenty tuszować ciemnym. Musisz więc zacząć od analizy sylwetki. Jej kształt to pierwsza wskazówka. Tłuszczyk i za duże części ciała zmniejszasz ciemnym kolorem, a zbyt małe części ciała lub zbyt chudą sylwetkę optycznie powiększasz jasnym kolorem.

Proporcje kolorów

Od sylwetki także zależy jak dobierzesz proporcje kolorów. Jeśli masz proporcjonalną sylwetkę najlepiej będzie utrzymać proporcje 1:1, czyli zachować równowagę (np. żakiet i buty w jasnym kolorze, sukienka i torebka w ciemnym kolorze). Jeśli dysproporcji sylwetki jest zbyt wiele dobrze postawić na jeden element kontrastowy, który wyeksponuje Twój największy atut, odwracając uwagę od mankamentów.

Albo…

Po prostu zacznij! Zacznij nieśmiało, od jednego akcentu i podkreśl to, co w sobie lubisz najbardziej. Dopiero z czasem wyrównuj proporcje i sprawdź, czy masz wyczucie w żonglowaniu kontrastem. Jeśli okaże się, że nie wychodzi Ci to najlepiej, zawsze możesz wrócić do bezpiecznego połączenia – cała na ciemno, a płaszcz w kolorze kontrastowym. Najbezpieczniejsza opcja.

Teoria teorią, a praktyka…

Poeksperymentujmy na mnie. Jestem klepsydrą, czyli mam sylwetkę X. To proporcjonalna sylwetka, więc świetnie będzie wyglądać w proporcjach 1:1. Potrzebuje podkreślania talii i świetnie wygląda w jednolitym kolorze lub wzorze. To oznacza, że połączenie bluzka + spodnie / spódnica powinny mieć ten sam kolor. Sukienka musi mieć kolor / wzór ten sam na całej długości. I teraz rozbija się wszystko o wagę…

Szczupła klepsydra

Szczupła klepsydra świetnie będzie wyglądać w jasnych sukienkach lub połączeniu jasnej bluzki i jasnej spódnicy, i ciemnych okryciach wierzchnich nad kolano. Do tego ciemny pasek w talii, który ją jeszcze dodatkowo podkreśli.

Klepsydra z nadwagą

Klepsydra z nadwagą będzie chciała ukryć boczki i brzuszek, a nic nie ukryje ich lepiej, niż odwrócony kontrast. Czyli najprościej ujmując, będzie jej dobrze w ciemnej sukience lub ciemnych spodniach i bluzce, i jasnym okryciu wierzchnim.

Połączenie bluzki i spódnicy / spodni traktujemy pod względem liczenia proporcji jako jedno całe ubranie, a nie dwa różne ubrania (licz jak sukienkę, płaszcz).

Diabeł tkwi w stopach… tfu! Dodatkach!

No i dochodzimy do dodatków. Na ten moment masz idealne 1:1 (sukienka lub bluzka i spodnie / spódnica : płaszcz), ale przecież nie wyjdziesz z domu na boso i bez torebki.

Ważne, byś zaczęła od stóp. Duże stopy dobrze maskować ciemnym kolorem, a małe uwydatniać jasnym. To przechyliłoby bilans kolorystyczny na którąś stronę, ale jak dodasz torebkę w kontrastowym kolorze, znowu się wyrówna.

I teraz zaczyna się prawdziwa jazda bez trzymanki, no im więcej dodatków, tym więcej kombinowania. Bo jeśli chcesz zachować proporcje 1:1, musisz pomyśleć jak zrobić, żeby to miało ręce i nogi i nie przesadzić z ilością wszystkiego, byś nie wyglądała jak choinka.

A może by rzucić to wszystko….

I postawić na same dodatki? To kolejna metoda na kontrast. Sprawdzi się w każdym przypadku. To doskonały początek jeśli chcesz bawić się kontrastem, ale nie czujesz się zbyt pewnie. Ubranie w ciemnym kolorze, dodatki w jasnym. Łatwizna!

Jak widzisz jest wiele metod na kontrast. Masz naprawdę ogromne możliwości i tak na prawdę nie ma jednego najlepszego przepisu. Łącząc kolory staraj się podążać za zasadą przykuwania i odwracania uwagi, a wszystko wyjdzie super :)

Pozdrawiam Cię serdecznie,

Może Ci się również spodobać