Krem pod makijaż? Po co?

Krem pod makijaż

Krem to ostatni krok porannej pielęgnacji. Powinien być też pierwszym, gdy bierzesz się za codzienne robienie makijażu. Jeśli nie używałaś do tej pory kremu pod podkład, powinnaś koniecznie zacząć. Od zaraz.


Po co mi to?


Krem pod makijaż ma tę zaletę, że separuje i chroni skórę twarzy od podkładu. Może wydawać Ci się to mało istotnym szczegółem, ale warto wiedzieć, że nie wszystkie podkłady na rynku mają dobry skład. Niektóre z nich to istne tablice Mendelejewa, które bardzo negatywnie wpływają na stan skóry – wysuszają ją, zapychają pory i prowadzą do jeszcze mniej ciekawszych problemów. A jeśli używasz pudru fixującego lub pryskasz twarz fixerem, by utrwalić makijaż, tym bardziej powinnaś kremu pod makijaż używać na co dzień. Fixery to koszmar dla skóry i nie powinno się ich używać za często.

Dlatego tak ważne jest, by podkład od skóry coś oddzielało. W tym celu najczęściej stosuje się krem i na to kładzie jeszcze bazę pod makijaż w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. Takie połączenie to najlepsza opcja. Pamiętaj tylko, by pomiędzy nakładaniem kosmetyków odczekać kilka minut, by miały okazję się wchłonąć.

Jak dobrać idealny krem pod makijaż?

Pytanie nie jest proste, ponieważ producenci kosmetyków prześcigają się w wypuszczaniu na rynek nowości. Rynek kosmetyczny puchnie w zastraszającym tempie. Jak w gąszczu kosmetyków odnaleźć ten właściwy? Odpowiedź jest trudna – szukać do skutku.

Niestety trzeba testować i eksperymentować konsekwentnie, aż znajdzie się ten właściwy. Potem należy się modlić, by producent nie zmienił formuły (tyczy się to zarówno podkładów jak i kremów). Niestety najczęściej jest tak, że używane przez nas kosmetyki poddawane są modyfikacjom i po nich nie dogadują się ze sobą tak, jak wcześniej. I szukamy dalej.

Są jednak pewne kryteria, które pomagają w wyborze kremu pod makijaż.

Oto one:

  • Potrzeby skóry – jeśli masz cerę suchą, nie jest potrzebny Ci krem matujący. To jest pierwsze kryterium, którym musisz kierować się przy wyborze kremu. Poznaj potrzeby swojej skóry, a następnie daj jej to, czego potrzebuje. Nie ma w tym żadnej innej filozofii.
  • Nawilżenie – dobry krem pod makijaż powinien mieć właściwości nawilżające. Jeśli czytałaś moje poprzednie wpisy już wiesz, że nawilżenia nigdy za wiele. Skóra zbyt łatwo traci wodę, a wodę trzeba zatrzymać w niej wszelkimi możliwymi sposobami. Kremem pod makijaż też.
  • Konsystencja –  Jak najlżejsza. Idealnie pod makijaż sprawdzi się serum, ponieważ nie tylko błyskawicznie się wchłonie, ale także zminimalizuje ryzyko zważenia / zrolowania podkładu. Im lżejsza konsystencja kosmetyku, tym mniej problemów z tym, jak będzie on współgrał z podkładem. Kremy odżywcze i tłuste zostaw na noc.
  • Wchłanianie – Krem powinien błyskawicznie się wchłaniać i nie pozostawiać po sobie tłustego filmu. Jeśli zostawia po sobie klejący film to dobrze – makijaż będzie się lepiej trzymał. Ale tłustemu filmowi mówimy zdecydowanie NIE.

Czy muszę kupować kolejny krem?

Dobra wiadomość jest taka, że nie. Możesz wykorzystać ten, który stosujesz na dzień, pod warunkiem, że jest lekki, nawilżający i szybko się wchłania. Gorąco zachęcam Cię do stosowania serum z powodów wymienionych powyżej, w podpunkcie o konsystencji.

Podkład się roluje

Jeśli tak się zdarzy, to znaczy, że źle dobrałaś konsystencję kremu do konsystencji podkładu. Poszukaj lżejszego kremu, innego wyjścia z tej sytuacji niestety nie będzie.

Jak widzisz, krem pod makijaż jest bardzo ważny. Dzięki niemu nie tylko dostarczasz skórze to, czego potrzebuje, ale także minimalizujesz ryzyko negatywnego wpływu podkładu na stan cery.

Pozdrawiam Cię serdecznie

Może Ci się również spodobać