Nowy Jasiniec – Zamek z historią o którym nikt nie pamięta

Nowy Jasiniec - Zamek z historią o którym nikt nie pamięta

Nowy Jasiniec to mała miejscowość skrywająca swój wielki sekret. Znajdują się tam ruiny zamku, na których widok możesz doznać ogromnego rozczarowania. Ja do dziś się pytam – Gdzie jest konserwator zabytków? I dlaczego na to wszystko pozwala?


Co się stało, że Nowy Jasiniec jest w takim stanie?


Zamek ten pamiętał czasy wojen krzyżackich. Od XIV wieku wznosił się dumnie niedaleko ważnego szlaku handlowego. Wydawałoby się, że jego historia będzie równie fascynująca. I była – nikt nie przewidział jednak, że jej koniec będzie bardzo smutny.

Zamek był rozbudowywany, ale bardzo często zmieniał właściciela. Można powiedzieć, że przez większość swojego istnienia przechodził z rąk do rąk. I był kilkukrotnie palony oraz plądrowany, ale zawsze znalazł się ktoś, kto był nim zainteresowany.

NOWY JASINIEC – ZAMEK Z HISTORIĄ O KTÓRYM NIKT NIE PAMIĘTA

W XVIII wieku zamek przekształcono w kościół ewangelicki. Nie na długo jednak, ponieważ w tym samym stuleciu wybudowano nowy kościół w Serocku, więc stary nie był już potrzebny. Wiemy, że pod koniec XIX wieku zamek był jeszcze w dobrym stanie.

NOWY JASINIEC – ZAMEK Z HISTORIĄ O KTÓRYM NIKT NIE PAMIĘTA

Nowe czasy, zaniedbania

Podjęto próbę odbudowy zamku, ale prace nie przywróciły budowli dawnej świetności. W  2003 roku zamek przeszedł w ręce prywatne i od tej pory wstęp jest surowo wzbroniony. I wcale się nie dziwię, gdy widziałam na własne oczy co z niego zostało. Poruszanie się po zamku jest bardzo niebezpieczne. Myślę, że zdjęcie ze środka zamku najlepiej oddaje to, w jakim on jest stanie:

NOWY JASINIEC – ZAMEK Z HISTORIĄ O KTÓRYM NIKT NIE PAMIĘTA

Gdzie jest konserwator zabytków ja się pytam?

Zamek jest tak połatany, że już chyba bardziej się nie da. Jeśli nikt o niego nie zadba, niedługo zostanie z niego tylko kamień na kamieniu. Jeszcze nigdy nie byłam tak zdołowana po oglądaniu ruin. Kto na to pozwolił i dlaczego? Dlaczego nowy właściciel nie stara się o dofinansowanie na rewitalizację?

NOWY JASINIEC – ZAMEK Z HISTORIĄ O KTÓRYM NIKT NIE PAMIĘTA

To tylko kilka z wielu pytań, które mi się nasunęły

Wiele mogę zrozumieć. Rewitalizacja pochłania ogromne pieniądze, ale przecież kupując ruiny właściciel też na zamek wyłożył niemałą kasę. Jest wiele możliwości na zdobycie dodatkowych funduszy na prace konserwatorskie, ale ten zamek stoi od lat zapomniany i nikt się nim nie interesuje. A inne zamki odzyskują w tym czasie swój kształt i można się po nich bezpiecznie poruszać. Dlaczego?

Pozdrawiam Cię serdecznie

Może Ci się również spodobać