Podtyp pory roku – Analiza kolorystyczna cz. III

Podtyp pory roku – Analiza kolorystyczna cz. III

Podtyp pory roku to najtrudniejsze, co przyjdzie Ci ustalić. Jest to ostatni etap analizy kolorystycznej i dzięki niemu poznasz konkretną paletę barw, która Ci pasuje.


Jak się do tego nie zabierać?


Mogłabym powiedzieć PRZYMIERZAJ UBRANIA, ale nie każda z nas wyłapie drobne niuanse. Czasami wydaje nam się, że dany kolor nam pasuje, a jest zupełnie przeciwnie.  Nie zdajemy sobie z tego sprawy, bo na przykład dany kolor bardzo lubimy i wmawiamy sobie, że jest dobrze, kiedy nie jest.

Jeszcze innym wyjściem jest analiza naszego wyglądu. Niby łatwe, ale jak się później okazuje, mylące. Kolor włosów może się powtarzać w różnych podtypach pór roku i podobnie jest z kolorem tęczówki. O całości decydują niuanse, takie jak np. obwódka wokół tęczówki, plamki na tęczówce, refleksy we włosach… Na to wszystko trzeba zwrócić uwagę.

Jak więc ustalić swój podtyp pory roku?

Najlepiej jest połączyć powyższe dwa sposoby. Podzieliłam więc test na 2 części tak, jak powyższe metody. Wykonuj go w świetle dziennym i bez makijażu. Jeśli zmyjesz do niego makijaż odczekaj proszę, aż zaczerwienienia na twarzy znikną.

Do wykonania analizy przydatny będzie kwestionariusz, który stworzyłam. Możesz go pobrać TUTAJ i wydrukować sobie. Będzie o wiele łatwiej ;)

Podtyp pory roku

1. Kolory

Test polega na przymierzaniu ubrań w kolorach, które wykazują poniższe właściwości. W teście nie jest ważny kolor sam w sobie, lecz jego cechy:

 • Jasność
 • Nasycenie

Ja wydzieliłam z nasycenia jeszcze jedno kryterium – czasami formy skrajne pomagają dostrzec to, co niezauważone. Dlatego oprócz standardowych pytań jasne czy ciemne i żywe czy zgaszone, dodałam jeszcze pastelowe czy neonowe.

Pastelowe czy neonowe to jedyna grupa cech, w której mogą wystąpić dwie odpowiedzi NIE. W pozostałych przypadkach zawsze będzie jedno TAK i jedno NIE.

Tak więc przymierzając ubrania staraj się określić, czy lepiej Ci jest w kolorach:

 • Pastelowych czy neonowych? – A może żadnych z tych dwóch? Jest to dodatkowa wskazówka dość istotna dla niektórych podtypów pór roku
 • Żywych czy zgaszonych?
 • Jasnych czy ciemnych?

2. Wygląd zewnętrzny

Test polega na analizie cech wyglądu zewnętrznego. Skupiasz się na tym, jak wyglądasz. Oczy i włosy nie determinują podtypu pory roku, ale mogą być cenną wskazówką w przypadku dylematów.

Oczy

Na wstępie zaznaczę, że w przypadku bardzo ciemnych tęczówek możesz wspomóc się dodatkowym oświetleniem. Jest to o tyle istotne, że możemy odkryć na przykład plamki i obwódkę dookoła tęczówki.

Przykład Z AUTOPSJI: Moje oczy wyglądają na zimny, prawie czarny brąz. Po podświetleniu tęczówki okazało się, że jest to przyjemny, ciepły, bursztynowy kolor z zieloną obwódką dookoła.

W przypadku oczu istotnymi cechami są:

 • Kolor tęczówki – Tym kryterium kieruj się w przypadku, gdy masz wątpliwości
 • Jasność tęczówki – Jasna tęczówka świadczy o delikatnym typie urody, ciemna o mocnym typie urody
 • Plamki na tęczówce – Są wskazówką w przypadku kilku podtypów pór roku
 • Obwódka tęczówki – Jeśli występuje może być wskazówką w przypadku kilku podtypów pór roku
 • Brwi i rzęsy – Jasne świadczą o delikatnym typie urody, ciemne o mocnej oprawie oczu

Włosy

Najważniejszy w tym kryterium jest naturalny kolor włosów. Jeśli masz farbowane, najlepiej byłoby się wstrzymać z analizą i poczekać na pojawienie się odrostów.

Dlaczego?

Do testów celowo zmywałaś makijaż, by testy były odzwierciedleniem Twojego naturalnego piękna. Farby jednak zmyć się nie da, a jej kolor nie jest Twoim naturalnym. Bez naturalnego koloru włosów diagnoza będzie niepełna i niewiarygodna.

Analizując włosy musimy zwrócić uwagę na takie cechy, jak:
 • Kolor – Tym kryterium kieruj się w przypadku, gdy masz wątpliwości
 • Jasność – Jasne świadczą o delikatnym typie urody, ciemne o mocnym typie urody
 • Refleksy – Złote świadczą o ciepłym typie urody, srebrne o chłodnym typie urody
 • Odcień – Ciepły świadczy o ciepłym typie urody, chłodny o chłodnym typie urody

Skóra

W przypadku skóry istotny jest jej ton. Ale to już wiesz z kroku I, prawda? Są jednak jeszcze inne cechy, które mogą dać Ci wskazówki. Są to:

 • Poświata – Czasami skóra mieni się. Warto zwrócić uwagę na obecność poświaty, ponieważ jest to cecha charakterystyczna dla kilku podtypów pór roku.
 • Piegi – Są wskazówką w przypadku kilku podtypów pór roku
 • Opalanie – To w jaki sposób skóra reaguje na słońce również daje Ci informację na temat potencjalnej przynależności do rozważanego przez Ciebie podtypu pory roku

Kiedy już uzupełnisz kwestionariusz, możesz zacząć poszukiwania Twojego podtypu pory roku. Dzięki krokowi I wiesz, że odpadają Ci dwie pory roku. Dzięki krokowi II wiesz jaką reprezentujesz porę roku. Po wykonaniu dzisiejszych testów wybór zawęża się do podtypów konkretnej pory roku:

ZIMA

LATO

JESIEŃ

WIOSNA

Opisy powyższych podtypów pojawią się wkrótce na blogu. Dzięki nim wnikniesz w analizę jeszcze głębiej. Dla Ciebie będzie to już tylko formalność – uzbrojona w wypełniony plik po przeczytaniu opisów będziesz wiedziała jaki podtyp reprezentujesz. No chyba, że…

Nadal się waham, co teraz?

Jeśli nadal sprawia Ci trudność zdecydowanie się na jeden podtyp pory roku, co powiesz na to by… stworzyć własną paletę kolorystyczną?  Analiza kolorystyczna to nie wyrok i nic nie jest oczywiste w 100%. Nawet mając sprecyzowany podtyp pory roku możesz czerpać inspirację z innych podtypów. Nie ma zamkniętych drzwi. Jeśli więc nie możesz się zdecydować, czy jesteś intensywną ciemną zimą, czy może intensywną, ciemną jesienią, może warto sprawdzić, które kolory z obu palet Ci pasują i stworzyć własną?

Pozdrawiam Cię serdecznie

Może Ci się również spodobać