Radzyń Chełmiński – zamek-kolos

Radzyń Chełmiński - zamek-kolos

Radzyń Chełmiński do tej pory był mi nieznany. Nie wiedziałam, że skrywa jedną z najpiękniejszych ruin zamków jakie zobaczę w Polsce. I że będzie taka wielka!


Ale na zdjęciu jest tylko kilka ścian…


To patrz! Radzyń Chełmiński to na pewno nie jest kupka kamieni!

RADZYŃ CHEŁMIŃSKI – ZAMEK-KOLOS

Teraz już widzisz, że to nie jest kupka na kamieniu, prawda? Zdjęcie główne we wpisie to tylko niewielki fragment całości. A ten zamek to dobre kilka godzin zwiedzania!

Nie da rady pokazać jego wielkości inaczej

Próbowałam. Kombinowałam. Eksperymentowałam. No nie da się i już. Nie dysponuję sprzętem, który byłby w stanie objąć całe pomieszczenie główne wraz z celami pokutnymi dla Krzyżaków. Jedyne, co Ci mogę pokazać, to 1/10 tego, co widziałam. Urywek, który pewnie wrażenia na Tobie nie zrobi, bo inaczej się odbiera wielkość tego zamku jak się jest na miejscu, a inaczej jak ogląda się go na zdjęciu.

RADZYŃ CHEŁMIŃSKI – ZAMEK-KOLOS

Zwiedzanie to ciekawa lekcja historii

Na dziedzińcu znajdują się elementy uzbrojenia, które możesz przymierzyć i poczuć się nawet jak rycerz. Możesz wypróbować różne rodzaje broni i posłuchać trochę o historii zamku od pracowników muzeum. Dzielą się wiedzą bardzo chętnie i wyczerpująco odpowiadają na pytania. Dla mnie była to solidna dawka wiedzy nie tylko o historii samego zamku, ale i o tym jak żyło się w tamtych czasach.

Zamek w Radzyniu Chełmińskim

To fascynujące podziemia i przepiękny widok z wieży

W podziemiach jak to ja – czułam się najlepiej. A te były olbrzymie i były dobrze wyposażone w najróżniejsze narzędzia tortur. Wyrosłam już z czasów kiedy interesowałam się średniowiecznymi torturami, ale zawsze chętnie oglądam ekspozycje z tej tematyki. Moje postrzeganie tego zagadnienia znacząco zmieniło się przez lata – od niedojrzałego zainteresowania na zasadzie „Czego to ludzie nie wymyślili” do „ludzki umysł jest niebezpieczny, skoro ludzie wymyślają takie rzeczy”. To albo dojrzałość, albo starość. Jedno z dwóch.

Gdy wejdziesz na wieżę (a możesz wejść na dwie!) Twoim oczom ukaże się przepiękny widok na zielone tereny. Pola, drzewa, lasy… i sam Radzyń Chełmiński. Widok naprawdę zachwyca, więc warto! Koniecznie musisz wejść na wierzę i spojrzeć na wszystko sama!

RADZYŃ CHEŁMIŃSKI – ZAMEK-KOLOS

A jeśli nie możesz wejść na wieżę…

To z murów też widok jest boski! Nie widać tyle, ile z wieży, ale nadal widoki są imponujące. Zachęcam Cię do rozejrzenia się po zakamarkach zamku. Wiele ma miejsc, na które przeciętni turyści nie zwracają uwagi – dziury w murach, zagłębienia, kanały… To wszystko czeka na Twoje odkrycia.

Zamek w Radzyniu Chełmińskim

Ten zamek to idealny przykład na to, że czasami wielkość idzie w parze z okazałością. Niektóre zabytki zachwycają tylko tym, że są duże. Ten zachwyca także detalami – fragmentami zdobień, które się zachowały, śladami przebudowań, działań konserwacyjnych nawet. Te mury pamiętają wiele i noszą zapis wszystkiego, co ten zamek przeszedł. Spróbuj odczytać sama ślady, które zostały.

Pozdrawiam Cię serdecznie

Może Ci się również spodobać