Ruiny zamku w Toruniu – ciekawa sprzeczność

Ruiny zamku w Toruniu

Tak, są ruiny zamku w Toruniu! Można zwiedzać! Mówi się, że pod latarnią najciemniej i coś w tym jest, bo tyle razy byłam w Toruniu i nigdy mi to nawet przez myśl nie przeszło. Ale byłam głupia!


Ruiny zamku w Toruniu to ciekawe połączenie


Z jednej strony masz typowe ruiny-ruiny, które bardzo nadszarpnął ząb czasu. Zaraz obok nich też są ruiny, ale pięknie zachowane, noszące ślady konserwacji – zadaszone gdanisko, które w pierwszej chwili rzuca się w oczy i przepiękna brama łącząca je z pozostałościami zamku głównego.

Ruiny zamku w Toruniu

Czym jest to gdanisko?

Gdanisko w krzyżackich zamkach pełniło jedną, podstawową funkcję – było najzwyklejszą latryną. Oglądając kolejne zamki coraz częściej zastanawia mnie przyczyna, dlaczego gdaniska są bardzo dobrze zachowane. Nie rozumiem tego fenomenu, ale cieszę się, że tak właśnie jest. Więcej do zwiedzania i łatwiej wyobrazić sobie przeszłość.

Zamek w Toruniu

Co jest do zwiedzania?

Na terenie zamku głównego wbrew pozorom jest bardzo dużo do zobaczenia. Teren jest niewielki, ale eksponatów bardzo dużo. Od machin oblężniczych i najczęściej spotykanych w zamkach dybów, po podziemia, które kryją różne ciekawe ekspozycje (celowo nie napiszę jakie, sprawdź je sama).

Oprócz tego możesz rozpoznać fundamenty wieży zamkowej. Nawet nie mając wiedzy architektonicznej jest to bardzo łatwe, bo kształt jest bardzo charakterystyczny. Zwróć uwagę na grubość murów zamkowych i ciasną zabudowę wokół zamku. I na rekonstrukcję młyna też, koniecznie!

Przyjrzyj się strukturom murów zamku w Toruniu

To, co bardzo lubię robić podczas zwiedzania, to odczytywanie historii z murów. Noszą zapis wielu informacji. Dowiesz się co działo się z zamkiem na przestrzeni wieków. Zobaczysz które fragmenty zostały zniszczone, a które odbudowane. Sama rozszyfrujesz ile zachowało się z pierwotnej budowli, a ile jest rekonstrukcji. Spróbuj tak jak ja odczytywać za każdym razem ile się zachowało, a ile odbudowano i spróbuj sobie wyobrazić jak wyglądał zamek z materiału budulcowego, który jest najstarszy. W Toruniu to bardzo łatwe,

Pozdrawiam Cię serdecznie

Może Ci się również spodobać