Typ urody – Analiza kolorystyczna cz. I

typ urody

Określenie typu urody to pierwsza i najważniejsza czynność, którą należy wykonać podczas analizy kolorystycznej. Ustalenie, czy jesteś typem chłodnym, czy ciepłym pomaga sprecyzować paletę barw przyszłej garderoby oraz jej kolory neutralne.


Piglet czy Chińczyk?


Dwa podstawowe typy urody to ciepły i chłodny. Czym się różnią?

  • Typ ciepły – kolor skóry idzie w kierunku koloru żółtego
  • Typ chłodny – kolor skóry idzie w kierunku koloru różowego

Wydaje się to proste, prawda? W rzeczywistości może okazać się bardzo trudne i mylące. Zdarza się, że różnice są naprawdę niewielkie.

Jaki jest mój typ urody?

Aby to sprawdzić istnieje kilka metod, a ja zachęcam Cię do wypróbowania wszystkich. Dzięki temu ostateczny wynik analizy będzie bardziej wiarygodny i rozwieje wszelkie wątpliwości. Przygotowałam również małą pomoc w tym zakresie, którą możesz sobie pobrać i wydrukować. Aby ją ściągnąć, wystarczy kliknąć TUTAJ ;) Wykorzystaj ją do zanotowania obserwacji.

analiza kolorystyczna część 1 typ urody

WAŻNE!  Test rób w świetle dziennym, najlepiej z samego rana. Zmyj makijaż przed wykonaniem poniższych kroków i odczekaj aż zaczerwienienie twarzy zniknie. Jeśli masz na twarzy stałe zaczerwienienia lub popękane naczynka zignoruj ich obecność podczas analizy. Wybierz taki fragment skóry, który jest od nich wolny.

Pokazuję Ciam zdjęcia siebie w makijażu dlatego, że mam dobrze dobrany podkład, a cerę mam skrajnie żółtą, więc wątpliwości nie ma żadnych. W Twoim przypadku może być jednak zupełnie inaczej. Nie każda kobieta ma dobrze dobrany ton podkładu i nie u każdej łatwo zinterpretować chłodne/ciepłe tony skóry. W takich przypadkach makijaż przeszkadza. Dlatego upieram się, by testy przeprowadzać bez makijażu.

Metoda na folię NRC / blendę

Folią NRC najlepiej jest się owinąć dookoła. Wtedy uzyskasz najlepszy wynik przy wykorzystaniu tej metody. Wystarczy zdjąć ubrania i owinąć się folią jak ręcznikiem, a następnie określić, czy lepiej wygląda się w złocie, czy w srebrze. W której wersji skóra promienieje i wygląda zdrowo?

typ urody typ urody

W przypadku blendy potrzebujesz takiej, która z jednej strony jest złota, a z drugiej srebrna. Dobrze jest przyłożyć ją do twarzy i postąpić tak, jak w przypadku folii NRC. Lepiej prezentujesz się w złocie, czy w srebrze?

typ urody typ urody

Metoda na neutrale

Ta metoda polega na przymierzaniu ubrań w chłodnych i w ciepłych kolorach. Najlepiej ten test wypada przy używaniu do tego celu ubrań szarych i beżowych, czyli barw neutralnych. Jeśli lepiej Ci w beżach jesteś typem ciepłym. Jeśli zaś lepiej prezentujesz się w szarościach, masz chłodny typ urody.

typ urody

Metoda na przyjaciółki

Kolor skóry przyjaciółek to dobry wyznacznik typu urody. Podczas porównania wychodzą trudno zauważalne różnice. Jeśli przyjaciółki są różowe, a Ty żółta, świadczy to o ciepłym tonie Twojej skóry. Gdy będzie odwrotnie jesteś chłodnym typem urody. A jeśli ton masz taki sam, możesz sugerować się jasnością koloru skóry. Będzie widoczne, czy skóra jest bardziej różowa, czy żółta, ale wtedy obowiązkowo polecam również pozostałe testy.

Metoda na biżuterię

Załóż biżuterię w kolorze złotym i srebrnym. Jeśli lepiej wyglądasz w złocie jesteś typem ciepłym. Natomiast w przypadku typu chłodnego lepiej Ci będzie w srebrze.

typ urody typ urody

Metoda na podkład

Ton skóry można sprawdzić na ręce, ponieważ na całym ciele jest on taki sam. Idź w wolnej chwili do drogerii. Nałóż na skórę odrobinę podkładu w trzech tonach:

  • Ton ciepły zlokalizujesz wśród podkładów, szukając w nazwach odcieni słów takich jak warm, vanilla, honey, golden, sand
  • Ton chłodny najczęściej występuje pod nazwą rose, ivory, porcelain

typ urody

Od razu wyłapiesz różnicę. Podkład o złej tonacji będzie się niemiłosiernie odcinał od skóry. Albo będzie zbyt żółty, albo zbyt różowy – stąd moje wcześniejsze określenie: Piglet czy Chińczyk?

Metoda na smoky

Do sprawdzenia tej metody potrzebne są dwie kredki do oczu lub dwa cienie do powiek w kolorze grafitowym i brązowym. Pomimo pokusy, nie nakładaj innych kosmetyków na twarz. Nie musisz umieć perfekcyjnego makijażu oka typu smoky. Wystarczy samo nałożenie na powieki kredek / cieni i roztarcie ich.

Na jednym oku rozcierasz brąz, na drugim grafit. Nie chodzi o to, by było ładnie. Ma być dobrze – określasz, który kolor lepiej zgrywa się z kolorem powieki i całej twarzy. Grafit lepiej zgra się z chłodnym typem urody, brąz z ciepłym.

typ urodytyp urodytyp urodytyp urody

***

Gdy znasz już swój typ urody, tylko krok dzieli Cię od drugiego etapu analizy kolorystycznej, czyli określenia pory roku :)

Pozdrawiam Cię serdecznie

Może Ci się również spodobać