Zamek Bierzgłowski i jego ciche zakątki

Zamek Bierzgłowski i jego ciche zakątki

Zamek Bierzgłowski to bardzo ciche miejsce. Tak ciche i spokojne, a przede wszystkim mało rzucające się w oczy, że niewielu ludzi o nim słyszało. Ty też o nim nie słyszałaś, prawda?


Zamek Bierzgłowski – krótka historia


Zamek ten datuje się na XIII wiek. Wielokrotnie był niszczony – a to przez Litwinów, a to przez pożary… Na pewno nie miał spokojnej historii, bo co udało się odbudować, wkrótce ulegało zniszczeniu. Często zmieniał właścicieli, którzy próbowali go ratować. Teraz też to robią – od 1992 roku, kiedy to został przejęty przez władze kościelne, wciąż trwają w nim przeróżne prace konserwatorskie.

ZAMEK BIERZGŁOWSKI I JEGO CICHE ZAKĄTKI

Zabytkowa brama

A w zasadzie ceramika nad nią, powinna zwrócić Twoją szczególną uwagę. To najstarsza rzeźba zachowana na terenie Prus. Też to ona, a nie sama brama wpadła Ci w oko w pierwszej chwili?

ZAMEK BIERZGŁOWSKI I JEGO CICHE ZAKĄTKI

Oprócz niej poruszając się po terenach zamkowych koniecznie przyjrzyj się murom. To naoczne świadectwo tych wszystkich przebudów, odbudów, i innych -udów, których zamek doświadczył w swojej historii. Nietrudno je znaleźć, bo są praktycznie wszędzie.

Na przykład poniżej

Widzisz, że część budynku ma inny kolor niż reszta. To od góry zostało odbudowane. Wiele zamków w Polsce jest tak połatanych, bo noszą ślady wieloletnich zniszczeń. To dzięki nim możesz sobie wyobrazić jak zamek wyglądał za czasów swojej świetności.

ZAMEK BIERZGŁOWSKI I JEGO CICHE ZAKĄTKI

Wyjątkowa atmosfera

Nie wiem, czy to za sprawą przynależności zamku do kościoła, ale atmosfera dookoła zamku była typowo kościelna. Nie czułam jakiegoś wyjątkowego uduchowienia, nic z tych rzeczy. Ale była ta klasztorna cisza i spokój, nawet turyści zwiedzali ten zamek w milczeniu i kontemplacji. Było to coś wyjątkowego.

ZAMEK BIERZGŁOWSKI I JEGO CICHE ZAKĄTKI

Niestety nie udało mi się wejść do środka, ale przechadzka po terenach zamkowych była wyjątkowa. Nie potrafiłam wyobrazić sobie życia na zamku tak, jak w innych zamkach. Było tutaj inaczej. Choćby dlatego powinnaś sama odwiedzić ten zamek i poczuć tę atmosferę.

Pozdrawiam Cię serdecznie

Może Ci się również spodobać