Cera dojrzała – charakterystyka i pielęgnacja

Skóra twarzy z wiekiem traci elastyczność i nawilżenie. Proces ten rozpoczyna się mniej więcej około 30 roku życia i w pewnym momencie nadchodzi ona – cera dojrzała.
Kobiety różnie sobie z tym radzą. Jedne postanawiają starzeć się z godnością, inne desperacko szukają sposobu na zatrzymanie czasu. Niestety cera dojrzała dopadnie każdą kobietę, niezależnie od tego, jakim zabiegom odmładzającym się podda.
Cera dojrzała jest jednym z pięciu podtypów cery. O ile typ cery u każdej kobiety zawsze jest jeden, o tyle podtypów może być więcej. Można mieć na przykład cerę suchą, która jest jednocześnie wrażliwa i dojrzała. Nie można mieć za to jednocześnie cery suchej i tłustej.
Charakterystyka cery dojrzałej
Jak rozpoznać, czy dopadła nas starość? ;) Cera dojrzała jest mniej elastyczna. Kontury twarzy stają się mniej wyraźne, ponieważ skóra poddaje się procesowi grawitacji – skóra zaczyna bardziej wisieć, niż przylegać do kości żuchwy, w pewnym momencie orientujesz się, że nieruchoma część powieki znajduje się niżej niż dotychczas. Skóra pod oczami staje się cienka, wręcz pergaminowa, a na twarzy zaczynają być widoczne naczynka i plamy pigmentacyjne. Skóra na twarzy wygląda na szarą i zmęczoną, brakuje jej blasku.
Jak pielęgnować cerę dojrzałą?
Myj twarz 2 razy dziennie (rano i wieczorem). Dzięki temu pozbędziesz się wolnych rodników, które przyspieszają starzenie się skóry. Czym myć? Używaj żelu do mycia twarzy z możliwie najbardziej naturalnym składem. Jeśli widzisz w składzie Sodium Laureth Sulfate, lub alkohol wyrzuć ten żel do kosza. Dobrze by było, by żel był przeznaczony do Twojego typu skóry (sucha, tłusta, mieszana, normalna).
Po umyciu twarzy dobrze jest zastosować hydrolat różany (rosa damascena) do tonizowania skóry.
Peelingi dla cery dojrzałej powinny być wykonywane systematycznie (aby zapobiec rogowaceniu naskórka). Rodzaj peelingu dobierz również względem tego, jaki typ skóry posiadasz, np. jeśli masz suchą, użyj delikatnego peelingu enzymatycznego. Peelingi są szalenie ważne, ponieważ poprawiają mikrokrążenie krwi i limfy.
Aby pomóc skórze spowolnić upływ czasu dobrze stosować maseczki z kolagenem, kwasem hialuronowym lub odżywcze granatem.
Bardzo ważne w pielęgnacji cery dojrzałej jest stosowanie kremów nawilżających. Skóra dojrzała błyskawicznie traci wodę, więc stosowanie kremu nawilżającego raz dziennie nie wystarczy. Używaj go rano i wieczorem i nie zapominaj także o kremie pod oczy (okolica pod oczami przesusza się jeszcze łatwiej).
Jakich składników w kosmetykach szukać, by spowolnić proces starzenia się skóry? Dobrze działa legendarny koenzym Q10, który odżywia skórę i zapobiega powstawaniu zmarszczek. Warto poszukać też kosmetyków z witaminami C, E, i retinolem, które rozjaśnią przebarwienia, będą stymulować produkcję kolagenu oraz nawilżą i odżywią skórę. Nie zapomnij także o kwasie hialuronowym, który spowalnia powstawanie nowych zmarszczek i jest bardzo ważny w kontekście nawilżenia całego organizmu. A jeśli do tej pory nie eksperymentowałaś z olejami roślinnymi, to powinnaś zacząć jak najszybciej – stymulują odnawianie się komórek oraz pomagają uporać się z wieloma problemami skórnymi.
Czego NIE robić?
Nie chodź na solarium i chroń twarz przed słońcem. Promieniowanie słoneczne to główny winowajca i najczęstsza przyczyna przedwczesnego starzenia się skóry.
Unikaj peelingów gruboziarnistych. Nawet, jeśli masz tłustą cerę, peeling gruboziarnisty przy cerze dojrzałej jest zbyt mocny.
Unikaj kosmetyków z alkoholem Wiem, piszę po raz kolejny o złym wpływie alkoholu, ale zależy mi, by jak najwięcej kobiet dowiedziało się o jego działaniach wysuszających i rozregulowujących pracę gruczołów łojowych.
Nie kupuj kremów 30+, 40+, 50+! Wiek na opakowaniu nie jest żadnym wyznacznikiem. To zwykły chwyt marketingowy, abyś mogła produkt lepiej dobrać pod siebie (i go kupić). Możesz mieć przecież 30 lat i cerę 50-latki, gdy nadużywałaś w młodości solarium. Myślisz, że producent o tym myśli? Jego to nie interesuje, bo liczy się zysk. Ludzie lubią się identyfikować, klasyfikować, podpinać pod coś, szukając cech podobnych u siebie, a producenci to wykorzystują – nie daj się nabrać!
Inne zalecenia:
Dbaj o zdrowie! Wiele chorób powoduje przedwczesne starzenie się skóry. Zadbaj o regularne badanie się i nie czekaj z dolegliwościami do ostatniej chwili.
Odżywiaj się zdrowo. Nie bez powodu mówi się, że jesteś tym, co jesz. Niezdrowe jedzenie przyspiesza proces starzenia.
Nie pal papierosów. Wiem, słyszałaś to setki razy, ale palenie naprawdę negatywnie wpływa na skórę. Nie tyko na jej wiek.
Ogranicz alkohol. Alkohol również jest czynnikiem przyspieszającym starzenie się skóry.
Chroń skórę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zimą zabezpieczaj ją tłustym kremem, osłaniaj się szalikiem przed lodowatym wiatrem. Latem używaj kremów z filtrem, które ochronią Cię przed negatywnym działaniem promieniowania słonecznego.
Śpij dużo. Ale nie za dużo. Nie mniej niż 7 godzin dziennie i nie więcej, niż 9. Nie łudź się, że niedobór snu da się odespać – niestety to tak nie działa.
Ruszaj się. Aktywność fizyczna poprawia jędrność i napięcie skóry oraz pozwala dłużej zachować młodość.
A co z makijażem?
Makijaż dla cery dojrzałej powinien być wykonany odpowiednimi kosmetykami. Niestety pierwszy, lepszy podkład z drogerii nie zda tutaj egzaminu,
Bazy pod makijaż powinny posiadać właściwości nawilżające, liftingujące lub rozświetlające. Znalezienie bazy, która łączy w sobie te trzy cechy nie jest proste, więc można wybrać połączenie dwóch lub po prostu jedną. Najłatwiej jest dostać bazy rozświetlające, prawie każda marka kosmetyczna taką posiada. Trochę trudniej jest w przypadku liftingującej i nawilżającej, ale się da. Bazą pod bazę może być krem nawilżający.
Podkład powinien wyglądać świeżo i promiennie. Ponieważ cera dojrzała jest szara i zmęczona, trzeba ją trochę rozświetlić. W tym celu można użyć pod podkład bazy rozświetlającej, lub sobie to darować i kupić podkład, który zawiera świetliste drobinki. Dobrymi podkładami do cery dojrzałej są Bourjois Healthy Mix, Bourjois Healthy Mix Serum, Clarins Extra Firming, Clinique Even Better i Clinique Even Better Glow.
Korektor musi jak najmniej wchodzić w zmarszczki pod oczami i dobrze się rozprowadzać. Co do stosowania korektorów rozświetlających zdania są podzielone – jedni wizażyści je zalecają, inni nie. Odpowiednimi trikami można za jego pomocą pozbyć się worków pod oczami, ale trzeba z nim uważać stosując go do ukrywania zasinień – może podkreślić zmarszczki. Najlepiej poszukaj korektora, który nie jest rozświetlający, ale jest wystarczająco lekki i kryjący (z łezką w oku wspominam starą wersję korektora L’Oreal True Match, był idealny). Korektor nie może być za ciężki – odpuść więc mocno kryjące korektory.
Cienie do powiek wiele pań wybiera w odcieniach szarości i srebra. Sporo z nich nie stroni od błyszczących, perłowych cieni. Jest to jednak błąd, który dodaje im lat. Ponieważ większość kobiet w Polsce ma ciepły ton skóry, nie pasują im takie odcienie. O wiele lepiej wyglądają w brązach. Ponadto błyszczące, perłowe cienie podkreślają zmarszczki. Zdecydowanie najlepiej pasują tu cienie matowe.
Kredka do oczu to niezbędnik każdej kobiety. Pamiętajmy jednak by ją rozetrzeć i to nie raz, a dwukrotnie. Najpierw lekko samą kulistym pędzelkiem, następnie odrobiną brązowego cienia po raz drugi. Będzie wyglądać bardziej naturalnie.
Sztuczne rzęsy to doskonały trick do powiększenia optycznego oka. W połączeniu z odpowiednim makijażem można całkowicie zakamuflować opadającą powiekę ;)
Pozdrawiam Cię serdecznie

Kiedyś myślałam, że drogie kremy załatwią sprawę, ale niestety pomyliłam się :(Zainwestowałam sporo pieniędzy w renomowane kosmetyki, które nie opóźniły procesu starzenia tak jak oczekiwałam. Wcale nie trzeba wydawać fortuny. W drogeriach można znaleźć całkiem dobre kremy w naprawdę przystępnych cenach, które bardzo dobrze sobie radzą z dojrzałą skórą (np. Pefercta Botulux).