Cera sucha – charakterystyka i pielęgnacja

cera sucha

Cera sucha teoretycznie jest bardzo łatwa do rozpoznania. W praktyce często myli się ją z cerą tłustą odwodnioną. Czym się charakteryzuje skóra sucha i jak o nią dbać?


Charakterystyka cery suchej


Najłatwiej jest porównać cerę suchą do skórki brzoskwini lub moreli. Często widać na niej drobne włoski. Najprościej zdiagnozować cerę suchą bezpośrednio po umyciu twarzy czystą wodą – taki typ skóry daje o sobie znać uczuciem ściągnięcia i szorstkością. Nie znajdziesz żadnych zaskórników, bo one nie pojawiają się w tym typie cery. Podobnie ropne wypryski raczej się nie pojawiają, jeśli już coś wyskoczy, to drobne krostki alergiczne lub kaszka.

Zmarszczki pojawiające się z wiekiem na skórze suchej są bardzo liczne, ale płytkie. Skóra ta jest bardzo cienka i delikatna, łatwo ją uszkodzić.

Znacznie rzadziej mówi się o tym, że cera sucha ma jeszcze dwa podtypy

Suchość skóry może wynikać z niedostatecznej produkcji łoju, ale także przyczyna może tkwić w zaburzeniach w produkcji potu. W konsekwencji niektórzy mają cerę suchą odtłuszczoną, a inni cerę suchą odwodnioną.

Kluczowe jest zrozumienie, co oznacza słowo sucha

Nie odnosi się ono do poziomu nawilżenia, a określa stopień natłuszczenia. Właśnie dlatego występują dwa podtypy tej cery. Oprócz niewystarczającej produkcji łoju skóra może się jeszcze dodatkowo odwodnić.

Jak można pomylić cerę suchą z tłustą?

Bardzo prosto. Wiele kobiet myli odwodnienie z odtłuszczeniem, co w konsekwencji prowadzi do złej pielęgnacji. Wystarczy, że zobaczą suche skórki na nosie i diagnozują sobie cerę mieszaną (suchą na nosie, tłustą na policzkach) lub suchą, mimo iż ich gruczoły łojowe produkują nadmierną ilość łoju. W rzeczywistości mają cerę tłustą, odwodnioną.

Jak pielęgnować cerę suchą?

Skóra sucha łatwo się odwadnia, tak więc powinnaś zadbać o jej mocne nawilżenie w ciągu dnia. Słońce, klimatyzacja, zimny wiatr – to wszystko negatywnie oddziałuje na cerę suchą i pozbawia jej wody.

Nocą skóra powinna się regenerować, więc postaraj się o dobry krem regenerująco-odżywczy, najlepiej tłusty. Możesz poeksperymentować z olejkami i dodawać je do kremu – nie zaszkodzą cerze, a wzmocnią jej stopień natłuszczenia. Nie bój się, nie zapchają Cię. Olejki przy tym typie cery są wręcz wskazane. Przetestuj olejek z drzewa perilla lub z awokado. Cera sucha bardzo lubi się z kosmetykami z dodatkiem aloesu.

Stosuj peelingi enzymatyczne – gruboziarniste sprawią, że zamiast zniknąć, odstające skórki staną się bardziej widoczne. Peelingi z drobinkami mogą także uszkodzić naskórek, który przy cerze suchej jest bardzo delikatny. Zostaw peelingi gruboziarniste osobom z cerą tłustą, dla nich są one stworzone. Dla Ciebie zbyt silne.

Przed pływaniem w basenie zabezpiecz cerę tłustym kremem lub olejkiem – chlor bardzo wysusza skórę. Chyba nie chcesz, żeby wszystkie wysiłki w pielęgnowaniu cery poszły na marne? Skóra musi mieć ochronę.

W zimie również nie rezygnuj z zabezpieczenia skóry tłustym kremem. Lodowaty wiatr bardzo niekorzystnie działa na suchą skórę, dodatkowo ją wysuszając. Możesz zabezpieczyć też cerę cięższym podkładem, ale jeśli chcesz, by utrzymał się z tłustym kremem pod spodem to musi to być podkład na bazie oleju.

Skóra sucha lubi oleje. Najlepsze dla niej będą: arganowy, awokado, czaulmugrowy, kokosowy, makadamia, palmowy, rzepakowy, rycynowy, z dzikiej róży, z miodli indyjskiej (neem), z oliwek, z orzechów laskowych, z pestek brzoskwini, z pestek dyni, ze słodkich migdałów, z wiesiołka. Oleje możesz stosować do demakijażu, mycia twarzy lub jako dodatek do kremu (aby wzbogacić jego formułę).

Czego NIE robić

Unikaj w kosmetykach alkoholu, który dodatkowo wysusza cerę, pozbawiając ją wody. Znajdziesz go najprędzej w toniku i płynie micelarnym, więc patrz na składy kosmetyków, które kupujesz.

Jeśli używasz wody termalnej nie czekaj aż odparuje, zabierając z Twojego organizmu więcej wody. Zamiast tego weź papierowy ręcznik lub płatek kosmetyczny i wytrzyj jej nadmiar zanim zdąży wyschnąć.

Wyrzuć mydło. Nie sprawdzi się w pielęgnacji tego typu cery. Spowoduje tylko jeszcze większe wysuszenie i łuszczenie się skóry oraz nieprzyjemny efekt jej ściągnięcia. A tego przecież chcesz się pozbyć.

Nie trzyj skóry ręcznikiem. Dodatkowo ją podrażnisz. Zamiast ścierać resztki sebum, które w Twoim przypadku jest na wagę złota, delikatnie dotykaj twarz ręcznikiem.

Dieta przy cerze suchej powinna być bogata w warzywa, owoce i nasiona. Ograniczyć  powinnaś z kolei mięso, kawę, alkohol, słodycze i ostre przyprawy.

Pozdrawiam Cię serdecznie

Może Ci się również spodobać