Szyfon – Co musisz o nim wiedzieć?

Szyfon

Lekki, zwiewny i przyjemny. Dokładnie taki wydaje Ci się szyfon. Wręcz idealny na lato! Ile w tym prawdy i jak go możesz pielęgnować by go nie zniszczyć?


Szyfon szyfonowi nierówny


Jest wiele rodzajów szyfonu. Od tego z jakich włókien został wykonany zależy jego cena. Najdroższy kosztuje nawet powyżej 100 złotych za metr! Jakby tego było mało szyfon można podzielić też ze względu na wygląd. Ale nie przejmuj się, jest to w miarę łatwe.

Z czego zrobiony jest Twój szyfon?

Najtańszy szyfon to ten syntetyczny. Jest też najmniej przyjemny w noszeniu, bo tak szorstki, że… może być aż nieprzyjemny. Okropnie klei się do ciała i nie jest przewiewny. Możesz się w nim spocić bez najmniejszego wysiłku. Do jego produkcji wykorzystuje się tanie surowce – nylon i poliester.

Drugi rodzaj szyfonu to szyfon sztuczny. Pozyskuje się go dzięki zastosowaniu wiskozy. Dotykając go możesz zauważyć jego miękkość. To bardzo przyjemna tkanina.

Najdroższy szyfon to ten naturalny. Produkuje się go z jedwabiu lub bawełny, dzięki czemu jest przyjemny w dotyku i oddychający. Z łatwością odróżnisz jeden od drugiego. Ten bawełniany jest matowy i wydaje się mocniejszy. Szyfon jedwabny dziedziczy wiele cech po jedwabiu – jest połyskujący, lejący i bardziej miękki niż bawełniany. Często obniża się cenę produkcji szyfonu łącząc włókna naturalne z syntetycznymi.

Jak wygląda Twój szyfon?

Najłatwiejszy do rozpoznania jest gładki szyfon. Nie ma żadnych aplikacji i jest bardzo lekki, zwiewny, półprzezroczysty. Atłas przykuwa uwagę swoim połyskiem. To gęsta, lejąca, ślizgająca się tkanina. Również gęstszy od tradycyjnego szyfonu jest szydełko-szyfon, który możesz rozpoznać bardzo łatwo po jego pasiastej strukturze. Jeszcze inny jest żakard, który ma drobne aplikacje na swojej powierzchni. Mogą to być kropeczki, serduszka ale też misterne, drobniutkie hafty powtarzające się w równych odstępach od siebie na całej tkaninie.

Bardzo efektownym rodzajem szyfonu jest shanzhan. Jest wręcz stworzony dla kreacji wieczorowych, bo mieni się raz jednym, raz drugim kolorem. Uzyskuje się go poprzez zastosowanie dwóch kolorów nici. Jeszcze bardziej odjechany jest kameleon, który powala efektem holograficznym. A perłowy przepięknie wygląda w tańcu, za sprawą subtelnego perłowego połysku. Wyróżnia się także tym, że nie jest przezroczysty. Czasem możesz spotkać silnie błyszczący jedwabny szyfon z domieszką lurexu. On też daje mocny efekt.

Jakie właściwości ma szyfon?

To bardzo zimna tkanina. Nie da Ci ani odrobiny ciepła. Do tego nietrwała! Bardzo łatwo ją zniszczyć, więc wymaga szczególnej uwagi. Jeśli masz talent i chcesz sobie uszyć szyfonową sukienkę, to… szlag Cię trafi, bo to wyjątkowo trudna tkanina do szycia.

Ale…

Ma wiele zalet!

Szyfon dodaje klasy i przepięknie wygląda w kreacjach wieczorowych. Do tego jest bardzo oddychający i przewiewny, dzięki czemu na lato stanowi doskonały wybór! Cudownie można go udrapować, a jego lejące właściwości sprawiają, że wspaniale eksponuje walory sylwetki. Dla samej skóry jest bardzo przyjemny w noszeniu, a jeśli jesteś alergiczką docenisz fakt, że nie uczula.

Jak możesz zadbać o ubrania z szyfonu?

Najważniejsza zasada to PIERZ RĘCZNIE. Ja wiem, że niby można prać go w pralce na małych obrotach, ale… Po co ryzykować? Przepłukanie szyfonu to zaledwie moment. Pamiętaj tylko o tym, by nie wrzucać do miski jeszcze innych ubrań.

Gdy już wypierzesz ukochaną sukienkę postaraj się lekko dłońmi wyprostować tkaninę. Dzięki temu po wyschnięciu nie powinien być pognieciony. Jeśli jednak ubranie pogniotło się w praniu lub podróży najlepiej wyprasować je za pomocą parownicy. Z żelazkiem trzeba uważać i to bardzo, bo nieostrożność to dla szyfonu szybka śmierć. Możesz spróbować wyprasować go po lewej stronie przez bawełnianą szmatkę, ale trzymaj rękę na pulsie i zwracaj uwagę na to jak reaguje na temperaturę.

Pozdrawiam Cię serdecznie

Może Ci się również spodobać